استفاده از آرایه ها برای ذخیره مقادیر متعدد

PHP به شما امکان می دهد چندین مقدار را در نوع خاصی از متغیر به نام آرایه ذخیره کنید. یک راه ساده برای تصویرسازی ذهنی در مورد آرایه ها این است که هر آرایه مانند یک لیست خرید هست. اگرچه هر مورد ممکن است متفاوت باشد، اما می‌توانید در مجموع به لیست خرید با یک نام اشاره کنید. شکل 3-3 این مفهوم را نشان می دهد:

متغیر shoppingList$ در مجموع به هر پنج مورد –نوشابه، ماهی، نان، انگور و پنیر اشاره دارد.

هر مورد تکی از لیست آرایه – یا عناصر آرایه – با استفاده از یک عدد در براکت مربعی که بلافاصله بعد از نام متغیر می آید شناسایی می شوند. PHP عدد را به طور خودکار اختصاص می دهد، اما توجه به این نکته مهم است که شماره گذاری همیشه از صفر شروع می شود. بنابراین اولین مورد در آرایه، نوشابه در مثال ما، به نام shoppingList[0]$  نامیده می شود، نه shoppingList[1]$  و اگرچه پنج مورد وجود دارد، آخرین مورد (پنیر) shoppingList[4]$  است. عدد داخل هر براکت کلید یا ایندکس آرایه نامیده می شود و به این نوع آرایه، آرایه ی نمایه شده یا indexed array می گویند.

PHP از نوع دیگری از آرایه هم استفاده می کند که کلید آن یک کلمه (یا هر ترکیبی از حروف و اعداد) است. به عنوان مثال، آرایه ای حاوی مشخصات یک کتاب ممکن است به شکل زیر باشد:

$book['title'] = 'PHP 8 Solutions: Dynamic Web Design and Development Made Easy';
$book['author'] = 'David Powers';
$book['publisher'] = 'Apress';

به این نوع آرایه آرایه انجمنی associative array می گویند. توجه داشته باشید که کلید آرایه در کالن یا سمی کالن قرار دارد (فرقی نمی‌کند تک یا دوتایی). آرایه ها بخش مهم و مفیدی از PHP هستند. شما از آنها بسیار استفاده خواهید کرد، در آینده در مورد آرایه ها بیشتر صحبت خواهیم کرد. آرایه ها همچنین به طور گسترده هنگام استفاده از دیتابیس یا پایگاه داده ها استفاده می شوند مثلا کلیه  نتایج یک جستجو در یک سری آرایه واکشی می شوند.

آرایه های سراسری Superglobal داخلی PHP

PHP چندین آرایه داخلی دارد که به طور خودکار با اطلاعات مفید پر می شوند. آنها آرایه‌های سراسری Supergobal نامیده شده و معمولاً با علامت دلار و سپس خط زیر شروع می‌شوند. تنها استثنا GLOBALS$ است که شامل ارجاعات به همه متغیرها در محدوده سراسر اسکریپت است.

دو آرایه سراسری یا سوپرگلوبال که اغلب با آن کار خواهید کرد POSTـ$ و GET_$  هستند. آنها به ترتیب حاوی اطلاعاتی هستند که از طریق پروتکل انتقال ابرمتن (HTTP) و متدهای دریافت اطلاعات و از طریق فرم ها ارسال می شوند. سوپرگلوبال ها همگی آرایه های انجمنی هستند و کلیدهای POST_$ و GET_$ به ترتیب و به طور خودکار از نام عناصر فرم ها و متغیرها در یک رشته query در انتهای URL مشتق می شوند.

فرض کنید یک فیلد ورودی متنی به نام «address» در یک فرم دارید. PHP به طور خودکار یک عنصر آرایه به نام POST[‘address’]_$ (زمانی که فرم با روش پست ارسال می شود) ایجاد می کند و اگرفرم از متد get استفاده می کند،  یک عنصر آرایه به نام GET[‘address’]_$ ایجاد می کند. همانطور که شکل  زیر می بینید POST[‘address’]_$ حاوی هر مقداری است که کاربر در فیلد متن وارد می کند، به شما امکان می دهد آن را روی صفحه نمایش دهید، آن را در پایگاه داده ذخیره کنید، آن را به  ایمیل خود ارسال کنید، یا هر کاری که می خواهید با آن انجام دهید. در مقالات بعدی با این دو آرایه که در بالا معرفی شدند و سایر آرایه های سراسری Superglobal به طور عملی آشنا خواهید شد.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات و نوشته ها