جستجو کردن
Close this search box.

استفاده از فانکشن ها برای وظایف از پیش تعیین شده

فانکشن ها بسیاری از کارهای شگفت انگیز را در PHP را انجام می دهند. یک تنظیم معمولی PHP به شما امکان دسترسی به چندین هزار توابع داخلی را می دهد. شما فقط نیاز به استفاده از تعداد انگشت شماری خواهید داشت، اما دانستن اینکه PHP یک زبان با امکانات کامل است، اطمینان بخش است.

توابعی که در مثالهای این مقاله و مقالات بعدی خواهید دید، کارهای واقعاً مفیدی را انجام می دهند، مانند دریافت ارتفاع و عرض یک تصویر، ایجاد تصاویر کوچک از تصاویر موجود، جستجو در پایگاه داده، ارسال ایمیل و بسیاری موارد دیگر. شما می توانید توابع را در کد PHP شناسایی کنید زیرا همیشه با یک جفت پرانتز دنبال می شوند. گاهی اوقات، پرانتز خالی است، مانند مورد phpversion()  که در نوشته قبلی استفاده کردید. با این حال، اغلب پرانتزها حاوی متغیرها، اعداد یا رشته‌ها هستند، مانند این خط کد از اسکریپت:

$thisYear = date('Y');

کد بالا سال جاری را محاسبه می کند و آن را در متغیر $thisYear ذخیره می کند. با جاسازی آرگومان رشته ‘y’  در تابع داخلی  date() کار می کند. قرار دادن یک مقدار بین پرانتز مانند این به عنوان ارسال آرگومان به یک تابع شناخته می شود. تابع مقدار آرگومان را می گیرد و آن را برای تولید (یا برگرداندن) نتیجه پردازش می کند. به عنوان مثال، اگر رشته M  را به‌عنوان آرگومان به date()  به جای Y  ارسال کنید، ماه جاری را به صورت مخفف سه حرفی برمی‌گرداند (به عنوان مثال، Mar، Apr، همانطور که در مثال زیر خواهید دید:

$thisMonth = date('M');

برخی از توابع بیش از یک آرگومان می گیرند. وقتی این اتفاق افتاد، آرگومان ها را با کاما از هم جدا کنید، مانند این:

$mailSent = mail($to, $subject, $message);

نیازی به یک نابغه نیست که بفهمد یک ایمیل در آرگومان $to؛ یک خط موضوع در آرگومان دوم و متن پیام ایمیل در آرگومان سوم ذخیره و ارسال خواهد شد. اکثر توابع یک مقدار را برمی گردانند، بنابراین نتیجه در متغیر $mailSent ذخیره می شود (در این مورد، درست یا نادرست، بسته به موفقیت یا شکست). نحوه عملکرد این تابع را در نوشته های بعدی خواهید دید.

مطمئنا همه توابع داخلی پی اچ پی کافی نیستند، PHP به شما امکان می‌دهد توابع سفارشی خود را بسازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین نوشته های بلاگ